9 Years since the election of His Beatitude Daniel as Primate of the Romanian Orthodox Church

9-ani-de-la-alegerea-preafericitului-parinte-daniel-ca-intaistatator-al-bisericii-ortodoxe-romane

Iulian Dumitrascu – Basilica News Agency – September 2016

Monday, 12 September 2016, His Beatitude Daniel celebrated nine years since his election as Primate of the Romanian Orthodox Church. On 12 September 2007, His Beatitude was elected by the Church Electoral College, as Archbishop of Bucharest, Metropolitan of Muntenia and Dobrudgea, and Patriarch of the Romanian Orthodox Church, and enthroned on 30 September 2007.

Patriarch Daniel was born on 22 July 1951 to parents Alexe and Stela Ciobotea, in Dobresti village, Bara commune, county of Timis.

On 12 February 1990, he is elected Assistant Bishop to the Archdiocese of Timisoara, entitled Lugojanul, and on 4 March 1990 he is ordained hierarch in the Metropolitan Cathedral of Timisoara.

On 7 June 1990, he is elected Archbishop of Iasi and Metropolitan of Moldova and Bucovina, and on 1 July 1990 is enthroned as Archbishop of Iasi and Metropolitan of Moldova and Bucovina.

The complete biography of the Patriarch of Romania can be seen in websitewww.basilica.ro.

Source: